Predstavnici kompanije Minal održali javnu raspravu i prezentaciju, građani izneli primedbe

Projekat koji je stavljen na uvid svim zainteresovanim građanima, ekološkim aktivistima i javnosti predstavlja otvaranje livnice aluminijuma kapaciteta 270 t aluminijumskih trupaca na dan, ili 81.000 t godišnje, pri radu 300 dana u godini, sa pratećim objektima i to na k.p. broj 2780/47 KO Majur.

Sep 22, 2023 - 14:50
Oct 9, 2023 - 14:15
 0  27
Predstavnici kompanije Minal održali javnu raspravu i prezentaciju, građani izneli primedbe

Danas je održana javna rasprava i prezentacija Studije o proceni uticana na životnu sredinu projekta izgradnje objekata kompleksa automobilske industrije preduzeća „Minal Europe Green Material“ d.o.o. Šabac Faza II u Centru za stručno usavršavanje. 

Projekat koji je stavljen na uvid svim zainteresovanim građanima, ekološkim aktivistima i javnosti predstavlja otvaranje livnice aluminijuma kapaciteta 270 t aluminijumskih trupaca na dan, ili 81.000 t godišnje, pri radu 300 dana u godini, sa pratećim objektima i to na k.p. broj 2780/47 KO Majur.

Na ovu Studiju prisutni građani podneli su sledeće primedbe: 

- Jedna formalna greška pri navođenju zakonske regulative izostavljen je Zaonk o upravljanju otpadom.

- Prema Planu generalne regulacije „Šabac“-Revizija predmetna parcela se nalazi u zoni sa dominantnom namenom poslovanja, kompatibilne namene su: sport i rekreacija, trgovina i ugostiteljstvo, zanatstvo i usluge, mali proizvodni pogoni, benzinske i druge pumpne stanice a preporučljiva je prehrambena proizvodnja. Izabrana lokacija i delatnost nosioca projekta nije u skladu sa planskim dokumentima grada Šapca.

- Potrebno je uvrstiti i planinu Cer koja je u junu 2023. (dakle, pre izrade ove studije) proglašena za predeo izuzetnih odlika, kako bi se očuvalo 413 grupa organizama od kojih 131 vrsta ima nacionalni i međunarodni značaj.

- Nije sasvim jasno da li rezervoar za kiselo-bazno namakanje ima tankvanu (dupli plašt) ili neku drugu zaštitu od eventualnog procurivanja?

- U Studiji se pominje i aluminijumski pepeo – sekundarna obrada, postupak nije opisan.

- U Studiji je opisano kako iz procesa topljenja otpadni gasovi idu na filtere za prečišćavanje, njihovu efikasnost tek ćemo videti iz garancijskog merenja, ali nije jasno šta je sa gasovima i praškastim materijama koji se javljaju tokom procesa punjenja, ispuštanja i obrade rastopljenog materijala, kao i u procesu reciklaže šljake – tokom usitnjavanja, u proizvodnom prostoru. Studija kaže predviđena je ventilacija hale aksijalnim ventilatorima, u prevodu to znači da će bez tretmana, najobičnijim ventiliranjem, iz ovih napred pomenutih aktivnosti u životnu sredinu prema navodima iz Studije biti izbačena organska jedinjenja, praškaste materije, HCl, Hf, SO2, Nox..itd. Ventiliranje je posebno zabrinjavajuće ako uzmemo u obzir kapacitet livnice i postrojenja za prečišćavanje otpadnih gasova koji iznosi 205.000 m³/h i ako se u filteru nakupi 2kg po toni aluminijuma prašine. Red veličina maksimalni kapacitet jedne peći po navodima iz Studije je 351 t/dan, a ne smemo zaboraviti ni reciklažu 12.000t šljake što dodatno podiže kapacitet. Potrebno je šematski prikazati emitere iz proizvodnog objekta i navesti tačan broj i kapacitet izbacivanja vazduha ventilatora. 

- U Studiji se navodi ukupni dnevni kapacitet ispuštanja otpadnih voda 300 m³/dan, dok se u tački 3.5. navodi da je potrošnja vode za potrebe tehnološkog procesa 135m³/dan. I još se na nekoliko mesta navodi da je potrebna količina vode iz gradske vodovodne mreže  135m³/dan. Kako ovo da shvatimo i otkud ovolika razlika?

- Za potrebe procene aerozagađenja a u skladu sa zakonskim normama, potrebno je dopuniti sa još nekoliko pokazatelja: HCl, Hf, dioksin, amin, furan, Cl2, a isto tako i u tački 8.3.2.1. uvrstiti monitoring ambijentalnog vazduha.

- Takođe, napomena da se na nekim mestima navodi Zakon o upravljanju otpadom bez poslednje izmene 35/23, pa vas molim da se to ispravi.

 - U Studiji je propušteno, a morala su biti, šematski prikazana i određena merna mesta gde će se vršiti sva merenja (ukoliko se kaže da operater podleže izdavanju IPPC dozvole i da će se to tada uraditi, to nije opravdanje, zakon i podzakonska akta kažu da se u Studiji navode mesta i učestalost merenja). Ovo se sve isto odnosi i na tačke 9.3.2, 9.3.3. i 9.3.4. Nije dovoljno samo navesti šta je potrebno da mesta uzorkovanja budu već je od ključne važnosti za zaštitu životne sredine, gde su mesta merenja a sve u skladu sa tehnološkom dokumentacijom iz idejnog rešenja projekta. Ovo je važno zbog budućeg rešenja nadležnog organa, jer se u njega prenose mere iz Studije, kao i zbog budućih inspekcijskih nadzora jer je Studija temelj uspešne kontrole i sastavni deo redovnog rada kojeg operater treba da se pridržava.

- Takođe u merama je potrebno dopuniti da ukoliko pri garancijskom merenju, masene koncentracije gasovitih zagađujućih materija, maseni protoci tih jedinjenja, prekoračuju granične masene protoke, potrebno je da se u tom slučaju operater opremi se mernim uređajima koji kontinualno određuju masenu koncentraciju gasovitih zagađujućih materija.

Podsećanja radi, javna rasprava i prezentacija predmetne Studije trebala je biti održana 15. septembra, ali je usled proceduralnih propusta održana danas sa početkom od 12.00 časova u Centru za stručno usavršavanje.

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow