Prvi slučaj pacijenta zaraženog virusom zapadnog Nila potvrđen je na teritoriji Mačvanskog okruga

Virus zapadnog Nila, koji se prenosi ubodom zaraženog komarca, potvrđen je kod jednog pacijenta koji je smešten u OB „Laza K. Lazarević” Šabac.

Avgust 31, 2023 - 14:02
Oct 9, 2023 - 13:51
 0  8
Prvi slučaj pacijenta zaraženog virusom zapadnog Nila potvrđen je na teritoriji Mačvanskog okruga

Virus zapadnog Nila, koji se prenosi ubodom zaraženog komarca, potvrđen je kod jednog pacijenta koji je smešten u OB „Laza K. Lazarević” Šabac.

Groznica zapadnog Nila prvi put je registrovana kod građana u Srbiji krajem jula 2012. godine. Od 2012. do 2019. godine u našoj zemlji registrovano je ukupno 1.016 slučajeva zaraze i 98 smrtnih ishoda, zvanični su podaci Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanovović Batut“. Bolest se javlja od 3 do 14 dana nakon uboda komarca. Većina inficiranih, oko 80% nema nikakve simptome, oko 20% inficiranih ima simptome slične gripu, povišenu telesnu temperaturu, bol u mišićima i zglobovima, umor, osip po koži.
Teška klinička slika javlja se kod manje od 1% pacijenata koji se zaraze ovim virusom. To je neuroinvazivni oblik bolesti, gde dolazi do zapaljenskih procesa centralnog nervnog sistema. Ovakav oblik bolesti prate simptomi kao što su: ukočenost vrata, jaka glavobolja, dezorjentisanost, zbunjenost i promene u menzalnom stanju, koma, tremor, konvulzije, slabost mišića i paraliza.
Osobe starije od 60 godina i osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom su posebno podložne razvoju ozbiljnih simptoma.

Važno je napomenuti da većina ljudi koji su zaraženi virusom Zapadnog Nila, čak i ako razviju simptome, će imati blagu bolest i oporaviće se bez potrebe za posebnim medicinskim tretmanom. Međutim, ako sumnjate da imate simptome groznice Zapadnog Nila, posebno ozbiljne simptome, preporučuje se da se obratite izabranom lekaru kako biste dobili odgovarajuću dijagnozu i uputstva za lečenje.


Iako ne postoji potpuna garancija da se možete potpuno zaštititi od zaraze, postoje koraci koje možete preduzeti kako biste smanjili rizik od izlaganja i širenja ovog virusa:


Zaštita od komaraca: Nosite svetliju odeću i dugačke rukave i nogavice kako biste smanjili izloženost komarcima. Takođe, koristite sredstva protiv komaraca – repelente.
Boravak unutar prostora: Pokušajte izbegavati boravak napolju u zoru i sumrak, kada su komarci aktivni i najaktivniji.
Izbegavanje stajaćih voda: Redovno proveravajte svoje dvorište i okolinu kako biste osigurali da nema stajaće vode, jer to može biti idealno stanište za razmnožavanje komaraca.
Mreže protiv komaraca: Koristite mreže na prozorima i vratima kako biste sprečili ulazak komaraca u vaš dom.
Sprečavanje širenja virusa: Ako imate virus Zapadnog Nila, smanjite rizik od širenja virusa tako što ćete izbegavati ubode komaraca dok ste zaraženi. Ostanite unutar prostora i koristite repelente.
Podignite svest: Informišite sebe i druge o rizicima od virusa Zapadnog Nila i koracima koje možete preduzeti da se zaštitite. To uključuje edukaciju o simptomima i preventivnim merama.

Izvor: ZJZ

Foto: Freepik

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow