Za mesec i po dana šabački neurolozi uradili sedam tromboliza

Trombolizom se postiže razgrađivanje tromba u krvnom sudu i ponovno uspostavljanje cirkulacije i smanjivanje, odnosno potpuno uklanjanje posledica moždanog udara.

Avgust 30, 2023 - 13:21
Oct 9, 2023 - 13:53
 0  15
Za mesec i po dana šabački neurolozi uradili sedam tromboliza

U proteklih mesec i po dana, šabački neurolozi uradili su čak sedam trombolitičkih terapija koje se primenjuju kod pojedinih slučajeva moždanog udara. Zahvaljujući obučenosti, iskustvu i stručnosti medicinskog osoblja Službe za neurologiju u Opštoj bolnici „Dr Laza K. Lazarević“, kod svih sedam pacijenata ishod ovakvog vida lečenja bio je pozitivan. Kako je naglasio dr Zoran Đurković, specijalista neurologije i šef Jedinice za moždani udar, za uspeh trombolize od velike važnosti je brzo reagovanje, jer od početka prvih simptoma moždanog udara do primanja terapije ne sme da protekne više od četiri i po sata.

– Mora brzo da se uradi pregled pacijenta, laboratorijska dijagnostika, snimanje skenerom i sve to da se završi u roku od dvadesetak minuta i zato je ovo komplikovana procedura. Ako se utvrdi da je pacijent kandidat za trombolitičku terapiju, a ona ne može da se primeni kod svih moždanih udara, uključuje se intravenskim putem. U Jedinici za moždani udar u Službi neurologije imamo savremene uređaje pomoću kojih se lek dozira, imamo monitoring za praćenje vitalnih parametara pacijenta, a tokom primanja terapije pacijent je pod neprekidnim nadzorom lekara i sestara i tehničara – objašnjava dr Zoran Đurković.

Moždani udar je populaciona bolest i jedan od vodećih uzroka smrtnosti i trajnog invaliditeta. Iz tog razloga od velikog je značaja primenjivati trombolizu kao moderan vid terapije koja može dovesti do potpunog oporavka pacijenta. Trombolizom se postiže razgrađivanje tromba u krvnom sudu i ponovno uspostavljanje cirkulacije i smanjivanje, odnosno potpuno uklanjanje posledica moždanog udara. U šabačkoj bolnici trombolitička terapija primenjuje se uspešno već osam godina. Ipak, da bi pacijent na vreme dobio neophodnu terapiju, mora da se hitno javi lekaru.

– Nažalost, dešava se da se pacijent lekaru javi prekasno. Nekada usled neznanja da prepozna simptome, a veoma često i zbog ignorisanja problema. Tako se dešava da dobije simptome moždanog udara ujutro, a javi se lekaru tek popodne kada je prekasno da terapija da željeni rezultat. Dakle, svaka smetnja sa govorom, trnjenje i slabost ruke, noge, pojava duplih slika, vrtoglavica zahtevaju javljanje lekaru bez odlaganja – upozorava dr Đurković.

Trombolitičku terapiju u šabačkoj bolnici rade neurolozi koji su prošli edukaciju u odeljenju Urgentne neurologije UKCS Beograd, a o pacijentima brine deset sestara i tehničara koji su u Specijalnoj bolnici za cerebrovaskularne bolesti „Sveti Sava“ u Beogradu prošli edukaciju za rad u Jedinici za moždani udar i primenu trombolitičke terapije.

Izvor i Foto: Opšta bolnica Šabac

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow